MUDr. Tomáš Lajkep - zakladatel Inspirace a Divadla Jen tak

Tomáš Lajkep jako divadelník

MUDr. Tomáš Lajkep přišel do Bruselu se svou rodinou v roce 2005. V roce 2007 založil amatérské Divadlo Jen tak a v dubnu následujícího roku uvedl jeho první představení, Jiráskovu Lucernu, které režíroval a ve kterém si také zahrál hlavní roli odbojného mlynáře (kněžnu hrála jeho manželka Eva).  Připomeňte si atmosféru tohoto památného představení - celá fotogalerie je k prohlédnutí zde.

Do roku 2011 zrežíroval ještě další tři divadelní hry - Nezvalovu Manon Lescaut, Ze života hmyzu bratří Čapků a hru Amerika aneb Země zaslíbená, kterou podle J. K. Tyla adaptovala Tomášova dcera Ester. A protože měl Tomáš kromě talentu divadelního - režijního a hereckého - také výrazné nadání výtvarné, podílel se zásadním způsobem i na tvorbě kulis a kostýmů. Jistě si mnozí pamětníci vzpomenou na nádheru, výpravnost a barevnost představení Ze života hmyzu - zde

V každém z těchto představení si Tomáš Lajkep také zahrál: paroháče Duvala v Manon (tu hrála jeho dcera Ester) a přemýšlivého, humanistického Tuláka, který prochází hmyzím světem bratrů Čapkových. Jeho výkon byl obdivuhodný - a to přesto, že byl už v té době vážně nemocný.

Ke hraní s Divadlem Jen tak se ještě dostal v Praze na podzim 2017 jako alternující Lumír v Dívčí válce F. R. Čecha.

K režírování se Tomáš v Bruselu vrátil v roce 2018, kdy byl nucen z důvodu návratu těžké nemoci přestat působit jako dětský lékař - psychiatr. V lednu 2019 uvedl na bruselské scéně světovou premiéru hry svého brněnského přítele Josefa Blažka 1936: Vlakem do Leningradu. Bruselská představení byla ve znamení divadelní smůly - dvě z hlavních rolí musely být narychlo přeobsazeny a v jedné z nich nakonec při premiéře exceloval Tomášův druhý syn Kristián. Obrovský úspěch pak zaznamenala provedení této hry v Praze a v Brně na podzim 2019, kterých se Tomáš - jako nehrající režisér - zúčastnil. Záznam bruselského představení můžete zhlédnout zde.  

Zakladatel České inspirace, malíř, recitátor a glosátor veřejného dění

Vážení přátelé, krajané, spolupracovníci, lidé kolem nás známí i neznámí, všichni, kteří máte rádi českou kulturu, všichni, kteří si myslíte, že náš národ může přispět do evropského dění svou tvořivostí a činorodostí, svým zájmem kvalitně pobavit druhé i sebe i něco pro druhé udělat, vy všichni vítejte na stránkách sdružení s názvem „Česká inspirace – Inspiration tchèque“ - to je motto a úvodní slovo našeho neziskového sdružení, které jsme na popud Tomáše Lajkepa v roce 2010 v Bruselu založili. Tomáš se - až do svého návratu do ČR v roce 2012 - stal jeho tvůrčím duchem a hybatelem. Pod jeho vedením a za přispění jeho rodiny rozkvetla Česká inspirace dobrovolnou prací na dalších projektech pro děti i dospělé - sboru, výtvarných dílen a dalších.

Malování bylo Tomášovou vášní a potěšením i v nelehkých chvílích. Maloval kopie slavných obrazů, portréty, dělal grafiky a linoryty. V posledních letech se věnoval zejména malování pravoslavných ikon. Za dobu svého bruselského působení vystavoval například v Kraainemu. V roce 2019 založil v Bruselu výtvarnou skupinu "Nesourodí". Česká inspirace uspořádala Nesourodým výstavu v Plzeňském domě v září 2019, kde Tomáš vystavil výběrový průřez svojí tvorbou. Přečtětě si jeho "Manifest Nesourodých", tak typický pro jeho osobnost, a připomeňte si hlavní tvář výstavy - jeho obraz "Kristus přijíždí do Bruselu po vstupu Turecka do EU" - zde.

Kromě režírování, hraní a organizování divadla se Tomáš věnoval také recitaci - 1. května 2011 uspořádal veřejné uvedení Máchova Máje, jejž sám přednesl s nezapomenutelnou procítěností. 

Tomáš měl potřebu vyjadřovat se k veřejnému dění. Psal pravidelný blog na iDnes. Jako hluboce věřící a katolík se často věnoval tématům spojeným s církví, ale i s etikou lékařství, politikou, Evropskou unií a podobně. 

Tomáši, odešels od nás příliš brzo a moc nám tady chybíš. Vzpomínáme na Tebe s láskou a vděčností. Nikdy nezapomeneme.